květen 2013

 

-náš článek v týdeníku Zemědělec 21/2013

 

            Bioplynky bez kompromisů

 

            Výstavba bioplynové stanice je pro zemědělský podnik jednounejvětších investicíjeho historii. Proto je výběr kvalitní technologie a spolehlivého dodavatele zásadním rozhodnutím. Důležité je přitom získat vysokou kvalitu za rozumnou cenu. Tento požadavek dokáže splnit společnost Johann Hochreiter s.r.o.

 

            Přestože již byloČR realizováno mnoho projektů a větší dodavateléněkolika desítkami referencí již mají dostatek zkušeností, někdy jsou investoři při výstavbě a provozu bioplynové stanice nuceni přistoupit na určité kompromisy. Nejčastěji je to z důvodu investičních nákladů, ale někdy i kvůli omezením konkrétní technologie nebo schopnostem projektanta a dodavatele. To by se však u tak důležité akce stávat nemělo. Jak tedy získat vysokou kvalitu za rozumnou cenu?

 

Zkušený dodavatel nabízí servis a služby

Společnost Johann Hochreiter s.r.o. tento logický požadavek dokáže splnit. Tato ryze česká společnost z Horšovského Týna u Domažlic u nás realizuje již čtyřicátou bioplynovou stanici s technologií německé firmy Biogas Hochreiter GmbH. Patří tedy mezi největší tuzemské dodavatele a disponuje i silným servisním zázemím, vč. pobočky v Jihlavě. Společně se zavedenou projekční firmou Atelier 111 architekti s.r.o. nabízí profesionální a kompletní služby. A jak tedy vyřešit požadavek investorů na dodávku univerzálního, spolehlivého a cenově přiměřeného zařízení? Vše začíná právě u schopného projektanta, který dokáže správným návrhem ušetřit i milióny korun na konečné investici. Při samotné realizaci je řešením spolupráce s tuzemskými dodavateli. Firma Johann Hochreiter s.r.o. dlouhodobě spolupracuje s vybranými dodavateli zemních prací a stavební části. Dlouholetá je také spolupráce s tuzemským dodavatelem kompletní elektroinstalace, teplovodních a plynových rozvodů. Montáž převážně německé technologie pak zajišťuje vlastními zkušenými zaměstnanci. Tím zákazník získává špičkové zařízení, na kterém se cena německé montáže vůbec neprojeví. Velkou výhodou je pak i následný servis, který je mnohem rychlejší a cenově dostupnější. To platí také o srdci bioplynové stanice, kterým je kogenerační jednotka. Firma používá osvědčené kogenerace MWM-Deutz, které servisuje česká společnost Ineco s.r.o. Dalším důležitým základem bioplynové stanice je samotný fermentor a koncový sklad. Ty dodává výhradně firma Wolf System, spol. s r.o., která staví bezkonkurenčně nejlepší železobetonové nádrže s využitím vlastního patentovaného bednění. Ochrana betonu proti bioplynové atmosféře je zde samozřejmostí, stejně jako rychlá výstavba a dlouhé záruky.

 

Technologie i pro složité vstupní suroviny

Samotná technologie Hochreiter je známa svou vysokou univerzálností z hlediska zpracovávaných vstupních surovin. Investoři, kteří plánují využívat levné, ale z hlediska provozu složité vstupní suroviny, nejčastěji volí právě tuto technologii. Vysoké podíly slamnaté chlévské mrvy a dlouhé travní senáže jsou pro tyto stanice samozřejmostí. To vše bez nutnosti jakéhokoliv předchozího drcení nebo homogenizace. Vše probíhá až v samotném fermentoru, a to díky výkonným pádlovým míchadlům Mississippi, konceptu „kruh v kruhu“ a dlouhé době zdržení. Tento jednoduchý, ale účinný systém vychází ze skoro již třicetiletých zkušeností firmy Biogas Hochreiter GmbH. Provozovatelé oceňují nejen jednoduchost a nízké nároky na obsluhu, ale také robustnost zařízení a dlouhou životnost. Při využití kukuřičné siláže mají tyto stanice i díky dávkovacímu zařízení Fliegl PolyPro a systému přepadů mezi nádržemi jednu nejnižších spotřeb energie na vlastní provoz. Při zpracování vysokých podílů slamnatého hnoje nebo senáže je přiměřeně zvýšená vlastní spotřeba bohatě kompenzována právě nízkými náklady na vstupní suroviny.

 

Vloni realizace dvanácti „bioplynek“

V loňském roce firma Johann Hochreiter s.r.o. realizovala a do provozu uvedla dvanáct zemědělských bioplynových stanic. Průběžně také provádí navýšení výkonů u stávajících zařízení až na dvojnásobek. Případným zájemcům o kvalitní dodávku univerzální bioplynové stanice s osvědčenou německou technologií dokáže zaručit uvedení do provozu ještě do konce letošního roku.  

 

náhled článku zde